Το έργο Διαγωνισμός Νεολαίας για το Διάστημα ? Odysseus ΙΙ στοχεύει να εμπνεύσει νέους ανθρώπους από όλη την Ευρώπη και να εστιάσει το ενδιαφέρον τους στην εξερεύνηση του διαστήματος μέσω μιας σειράς από εκπαιδευτικές δραστηριότητες, οι οποίες συνδυάζουν επιστημονική μάθηση με πρακτικές εμπειρίες. Μέσω της διοργάνωσης ενός διασκεδαστικού εκπαιδευτικού διαγωνισμού, που έλαβε χώρα σε πολλούς γύρους και εστίασε σε όλους τους μαθητές και φοιτητές της Ευρώπης, όπου κι αν ζουν και ανεξάρτητα από το πολιτισμικό τους υπόβαθρο και τη γλώσσα που μιλάνε, το έργο στοχεύει να ενθαρρύνει την ανάπτυξη καλά εκπαιδευμένων επιστημόνων, μηχανικών και τεχνικών σε τομείς σχετικούς με τις προτεραιότητες της πολιτικής της ΕΕ για το διάστημα.

Σε αυτό το πλαίσιο συμμετείχε και το σχολείο μας στις κατηγορίες ‘Pioneers’ και ‘Skywalkers’ με την εποπτεία και την καθοδήγηση της κας Α. Αποστολίδου, ΠΕ04.01. Στην κατηγορία των Skywalkers, και εν μέσω θερινών διακοπών, πληροφορηθήκαμε πως ο μαθητής Πέτρος Στεργίου της Α΄ τάξης αναδείχθηκε, από την διαδικτυακή ψηφοφορία, στους επιλαχόντες για την Ελλάδα. Πρόκειται για μία μεγάλης σημασίας διάκριση για το σχολείο μας, εάν ληφθεί υπ? όψιν πως οι συμμετοχές ξεπέρασαν τις 1200!

Πολλά συγχαρητήρια!